فهرست بستن

الیزابت دمیتریف

(1851-1910) Elisabeth Dmitrieff:

الیزابت دمیتِریف دختر نامشروع یک افسر تزار است. او مبارزه را در عنفوان جوانی، از حلقة سوسیالیست‌های سن‌پترزبورگ شروع کرد. در ۱۸۶۸ در پی یک ازدواج سفید خروجش از کشور خارج ممکن می‌شود، و به ژنو می‌رود. در ژنو وارد بخش روسی انترناسیونال کارگری می‌شود. در آن زمان، جریان فمینیستی قابل ملاحظه‌ای در انترناسیونال وجود داشت، الیزابت همچنین در بخش زنان انترناسیونال فعالیت می‌کند. در ژوئن ۱۸۷۰ در لندن ساکن می‌شود و با جنی مارکس دوست شده و بدین‌ترییب از نزدیک با کارل مارکس رابطه برقرار می‌کند. در لندن هم در جلسات انترناسیونال و حتی در برخی جلسات شورای مرکزی شرکت می‌کند. با بالاگرفتن حوادث در پاریس در ۱۸۷۱، وقتی که فقط ۲۰ سال داشت، مارکس او را در مأموریتی برای جمع‌آوری اطلاعات، به‌عنوان نمایندة شورای عمومی انترناسیونال به پاریس فرستاد.

در پاریس الیزابت با ناتالی لومل سازمانی برای فعالیت زنان ایجاد می‌کند با عنوان «اتحاد زنان برای دفاع از پاریس و مراقبت از مجروحین». و به عنوان فرد مرکزی این اتحاد به‌ویژه به مسائل سیاسی می‌پردازد و در عین حال همة تلاشش را برای برپایی کارگاه‌های تعاونی به کار می‌گیرد،. به همین خاطر با یک مارکسیست دیگر به نام فرانکلن که از اعضای کمون و عضو «کمیسیون کار، صنعت و مبادله» نیز هست، ارتباط می‌گیرد. الیزاب با پشتوانه و حمایت فرانکلن راهی می‌یابد که پروژه‌اش را متحقق کند: کارگاه‌های خیاطی برپا می‌شوند که به صورت تعاونی اداره شده و به زنانی که از مدت‌ها پیش با بیکاری و فقر دسته و پنجه نرم می‌کنند کار اعطا می‌کند. علاوه بر این، زنان کارگر در این کارگاه‌ها می‌توانند محصولات کارشان را بدون دخالت واسطه به فروش برسانند.

او در هفتة خونین به صورت فعال در باریکادهای فوُبورگ سنت-آنتوان، در مبارزات خیابانی حضور دارد. از اینکه چطور موفق می‌شود که از چنگ ارتش ورسای بگریزد، از فرانسه فرار کند اطلاعی در دست نیست؛ به هر رو، سرانجام در اکتبر ۱۸۷۱ به روسیه بازگشته و در آنجا یک محکوم سیاسی را به همسری برمی‌گزیند تا به این وسیله او را از مرگ نجات دهد. الیزابت به دنبال وی به تبعید به سیبری می‌رود، جایی‌که زندگی‌اش در سال ۱۹۱۰ یا به قولی در سال ۱۹۱۸ به پایان می‌رسد.

Posted in اشخاص،دانشنامه چپ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *